AFFS Sp. Z O.O. oferuje najwyższej jakości rozwiązania gaśnicze oparte o najnowocześniejsze technologie, bezpieczne dla środowiska i ludzi przebywających w otoczeniu ich zastosowania.

Jednym ze środków gaśniczych stosowanych przez AFFS Sp. Z o.o. jest NOVEC TM 1230. To rozwiązanie produkcji renomowanej i rozpoznawalnej na rynku firmy 3M sprawdza się w szerokim zakresie gaszenia pożarów i wyróżnia spośród dostępnych na rynku środków tego rodzaju.

Jaki jest wpływ NOVEC TM 1230 na środowisko i zdrowie ludzi?

NOVEC TM 1230 stworzony został jako zamiennik halonu. Posiada on cechy charakterystyczne dla stosowanych od wielu lat na rynku halonów. W odróżnieniu od innych środków gaśniczych takich jak HFC227ea i FE36, NOVEC TM 1230 nie ma negatywnego wpływu na środowisko (ocieplanie klimatu) oraz warstwę ozonową. Do skutecznego gaszenia pożarów wystarczy niewielkie stężenie tej substancji gaśniczej, dzięki czemu nie przyczynia się ona do zwiększania efektu cieplarnianego. Potencjał niszczenia warstwy ozonowej przez gaz NOVEC TM 1230 jest równy zero (ODP = 0), potencjał tworzenia efektu cieplarnianego równy jest wartości GWP = 1. NOVEC TM 1230 utrzymuje się w atmosferze tylko 5 dni, co również ma wpływ na jego ekologiczność.

Stężenie projektowe NOVEC TM 1230 jest bezpieczne dla zdrowia ludzi przebywających w pomieszczeniu, w którym zastosowane zostaje to rozwiązanie gaśnicze. Bezpieczne dla człowieka stężenie tego typu substancji to 10% (NOAEL), stężenie NOVEC TM 1230 to natomiast jedynie 4 do 6%.

NOVEC TM 1230 to bezbarwna i praktycznie bezwonna ciecz magazynowana w odpowiednich zbiornikach. NOVEC TM 1230 przechowywany jest pod ciśnieniem wynoszącym 24,8 lub 42 bar, a do jego utrzymania wykorzystywany jest azot - gaz natychmiastowo wyrzucający środek podczas jego zastosowania.

Budowa systemu gaszenia substancją NOVEC TM 1230

System gaszenia z wykorzystaniem gazu NOVEC TM 1230 wymaga minimum jednego zbiornika tej substancji, rurociągów mających na celu rozprowadzanie NOVEC TM 1230 w pomieszczeniu oraz odpowiednich dysz gaśniczych.

NOVEC TM 1230 jest niezwykle wydajny. Do skutecznego gaszenia pożaru w pomieszczeniu o wielkości 200 metrów sześciennych wystarcza tylko pojedynczy zbiornik z tym gazem.

AFFS Sp. z o.o. opiera swoje systemy o oryginały środek gaśniczy z certyfikowanych źródeł. Posiadamy stację napełniania zbiorników honorowana przez TYCO/JCI.

Stacja napełniania posiada zapasy środka gaśniczego oraz oryginalnych części zamiennych. Środek gaśniczy posiada bardzo duży margines bezpieczeństwa dla osób, które mógłby zostać w przypadkowej sytuacji wystawione na oddziaływanie środka gaśniczego.

Istotne w stosowaniu systemów gaszenia wykorzystujących NOVEC TM 1230 jest zadbanie o szczelność pomieszczenia zgodną z obowiązującymi w branży pożarniczej normami i wytycznymi technicznymi, takimi jak FM Global, VDS i PN EN, powinny umożliwić utrzymanie środka w powietrzu przez czas równy lub dłuższy, niż dziesięć minut. Odpowiednie przygotowanie systemu gaszenia gazem NOVEC TM 1230 wymaga uszczelnienia dobrego pomieszczeń. Ważne jest również dostosowanie systemu wentylacji oraz przejść instalacyjnych pomieszczenia do zastosowania systemów SUG opartych o NOVEC TM 1230.

Zastosowanie NOVEC TM 1230 w praktyce gaszenia pożarów

Systemy gaszenia oparte o wykorzystanie substancji NOVEC TM 1230 wykorzystywane są do gaszenia pomieszczeń oraz urządzeń wymagających ochrony przed działaniem mokrych środków gaśniczych takich jak woda i piana. NOVEC TM 1230 świetnie zdaje egzamin w przypadku konieczności uniknięcia stosowania gaśnic proszkowych, których użycie może uszkodzić delikatne systemy elektroniczne w komputerach, zbiory muzealne i inne wartościowe przedmioty mogące ulec nieodwracalnemu zniszczeniu w przypadku nieodpowiedniego dostosowania systemów gaśniczych do specyficznych potrzeb ochrony obiektów wspomnianego typu. Środek gaśniczy NOVEC TM 1230 nie przewodzi prądu, dzięki czemu jest bezpiecznym rozwiązaniem do gaszenia elektroniki.

NOVEC TM 1230 znajduje zastosowanie w ochronie przeciwpożarowej pomieszczeń takich jak serwerownie, rozdzielnie elektryczne, a także muzea, zbiory archiwów, biblioteki oraz banki.

Dzięki bezinwazyjnej formule, NOVEC TM 1230 pozwala na szybkie przywrócenie do dalszego funkcjonowania otoczenia, w którym zostanie zastosowany ten system gaszenia. Brak wspomnianej wody, piany i proszku gaśniczego pozwala na zmniejszenie skutków pożaru, nie powodując dodatkowych zniszczeń i konieczności usuwania pozostałości środków gaśniczych, jak dzieje się to w przypadku innych rozwiązań.

NOVEC TM 1230 produkcji 3M oferowany przez AFFS Sp. z.o.o jest ekologicznym rozwiązaniem przeciwpożarowe. NOVEC TM 1230 to nowoczesny, dostosowany do aktualnych norm na rynku i prosty w zastosowaniu wybór dla Twojej firmy. Zapraszamy do kontaktu z AFFS Sp. z.o.o w celu opracowania indywidualnej oferty systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych z wykorzystaniem substancji gaśniczej NOVEC TM 1230. Systemy gaszenia gazem SUG oferowane przez AFFS Sp. z.o.o zapewni bezpieczeństwo pomieszczeń, środowiska i ludzi na co dzień.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij